Hitta Njurunda Brukshundklubb


GPS
WGS84: N 62° 19.2885', E 17° 25.7268'
Decimal: 62.3215, 17.4288

Så här hittar du till Njurunda Brukshundklubbs klubbstuga.
Vår klubbstuga ligger i Kvissleby ute i Norra Nyhamn på Hamnberget 103. (Den gamla adressen var Boansvägen 10, men stugan ligger kvar på samma plats som tidigare. )
Från Kvissleby är det cirka 6 km ut till stugan. Kvissleby ligger cirka 12 km söder om Sundsvall
Från nya E4
om du kommer från Sundsvall  - eller söderifrån från Hudiksvall
Åker du nya E4 som är motorväg,  tar du av vid avfart Kvissleby.  Du svänster norrut mot centrum och efter att du har passerat ICA och OKQ8 svänger du direkt till höger, österut, mot Juniskär. Fortsätt sedan med den nedre vägbeskrivningen.
Om du åker gamla E4 från Sundsvall och följer Svartviksvägen-Njurundavägen så svänger du av vänster, österut,  mot Juniskär före Kvissleby köpcentrum med mack och ICA. Fortsätt sedan med den nedre vägbeskrivningen.
Från Kvissleby till stugan i Nyhamn, cirka 6 km
När du tagit av mot Juniskär från Kvissleby köpcentrum åker du över Ljungans utlopp på Harabergsbron. Direkt efter bron svänger du vänster, mot Essvik. Följ den vägen ungegär 5 km tills du ser Njurunda bhkl klubbskylt på höger sida. Där svänger du höger och är framme efter cirka 200 meter. Stugan ligger vid slutet av vägen.
Parkering
Det finns bara bara en liten parkering som ligger i direkt anslutning till stugan. När det är fullt där parkerar vi längs vägen.

Med bil från Timrå Brukshundklubb: 37km, 34min